24 Ocak 2010 Pazar

Gaudi'nin memleketi Barselona arasında kardeş kent tasarımları ve Uçhisar Belediye Başkanı Sayın Süslü ile söyleşi; Yedinci yazı

Cinlerin külahları da denilebilir kişisine ve sırasında ışık/gölge oyunlarına göre erotik simgelerle deli dolu maskeler dünyası da denilebilir uzaktan bakılınca.

Barselona'ya gidenler Gaudi adı konusunda simgelerle dönerler geriye. İşte bu Gaudi, Kapadokya'da peri bacalarını görmeden La Sagrada Familia mimarlık anıtını yapamazdı, diyenler de karşınıza çıkabilir.

Kapadokya, demek kolay! İyi de Kapadokya ne demek? Şimdi bir yabancı gibi değil de tüf taşı gibi işlenebilir bir yaklaşımla, özbenliğimiz olan büyülü bir aynadan içimize dolan duygularla bakıyoruz Uçhisar'a.

Değerli İzleyici,

Yolumuz yine Kapadokya'dan geçti. Eğitimci olmakla kalmayıp, Uçhisar Belediye Başkanı da olan Sayın Osman Süslü ile de söyleşi yaptık.

Uçhisar doğumlu olmanın ayrıcalığını içinde duyan ve bu beldeye hizmet hedefini anlatan Sayın Süslü'den önce, bölgenin tanıtımına katkı ereği ile farklı deneme yazıları, fotoğraflar, söyleşiler sunduk. Evet bu blog'un ilk hedefi bölgenin farklı tanıtımıdır. Bu bölgenin insan değerlerini de ortaya çıkarmak istiyoruz. Çünkü çevre değerini ancak bölgeyi özüyle algılayan değerli insanlarla ortaya koyabiliriz. Bu nedenle bu insanları hem tanımak hem de tanıtmak gerekiyor. Bu bölgeye emek ve ömür vermekle kalmayan, bu bölgeye gönül veren değerli insanlarla verimli söyleşiler yaptık. Sevgiyle geçen çocukluk anılarıyla Uçhisarlı, Muğla Üniversitesi Rektörü Sayın Şener Oktik ile dolu bir söyleşiyi yayımlamıştık.

Ürgüp'e büyük umutlarla büyük yatırımlar yapan ve konferans salonlarıyla Avrupa'yı bu bölgeye davet eden, bir ide bankası gibi Kapadokya'ya için sürekli yeni düşler kuran ve daha ilk okulda, dahiler sınıfına alınan Sayın Tahincioğlu söyleşini de bu blog'da yayımladık.

Bugün ise Uçhisarlı eğitimci ve Uçhisar Belediye Başkanı Sayın Osman Süslü Avrupa kardeş kent üzerine tasarımlarıyla karşımızda. Çocukluk anılarını daha sonra yayımlamak üzere söyleşiyi birlikte izliyoruz.
Sevgi içtenlik...
Tekin SonMez

Stockholm, 24 Ocak 2010SORU; Sayın Osman Süslü, Uçhisarlı olmak ayrıcalıktır, diyenler var . Siz Uçhisar doğumlusunuz ve burada Belediye Başkanısınız. Bu size heyecan ve mutluluk veriyor mu?

YANIT; Tekin Bey, ben 1968 Uçhisar doğumluyum, evet. Çocukluğumda Uçhisar’ın kasabasının kuruluşunun ilk mahallesi olan Tekeli mahallesinde geçmiştir. Tabii şu anda çok daha değerli kıymetli olan bu mahalle, butik otelerin büyük kaliteli tesislerin bulunmuş olduğu bir mahalle, bu mahalle ve bu sokaklarda büyümüş olmanın vermiş olduğu bir heyecen var, bir mutluluk var.

SORU; Burası bir müze kent, doğa sanatları müzesi diyelim. Peysajlarla sarılı bir çevresi var. ‘Perai Bacaları’ burada daha çok çne çıkıyor, doruklardan bakınca. Gaudi, İspanyol mimar. Barselona’da yaşadı ve eserleri orada. Eserleri bize Uçhisar’ı anlatıyor. Çok bilinen bir marka Gaudi. Barselona kent olarak bir marka. Uçhisar Barselona, kardeş kent girişimi var mı?

YANIT;Tabii ki memnuniyetle, bu konuyu inceleyebiliriz. Neden olmasın! Gamze Hanım, Gaudi konusunu unutmayın! Tekin Bey ben eğitimciyim, biz bu konulara açığız, geçen ay meclis toplantımızda kardeş şehir konusunda bir karar aldık. Bundan önce iki tane girişimimiz oldu, iki tane ziyaretçimiz oldu, kenti belediye başkanları yardımcıları bizleri ziyaret ettiler. Bu konuda sitemizde ayrıntılı bilgi var.

SORU; Yurtdışında yaşayan gurbetşçiler var. Bu konuda neler yapıyorsunuz?

YANIT; Evet! İç Anadolu bölgesinden Almanya’da yaşayan Türklerin oldukça fazla miktarda sayısı var, Almanya’da ki Türklerden de bir takım bilgiler aldık, görüş alışverişlerinde bulunuyoruz. Özge Hanım bu konuda irtibatları sağlıyor. Onlarla da Almanya içerisinde çalışmalarımız var. Romanya ve Almanya’daki girişimleri ciddi olarak görüyorum, çünkü sürekli görüş alışverişinde bulunuluyor, sıcak bakıyoruz, arzu ediyoruz. Barcelona’yla kardeş kent de güzel bir fikir.

SORU; Sayın Başkan, Stockholm’de bu bölgeden kalabalık bir grup var, onlarla da bağlantı kurmak ve davet edilirseniz Stockholm’e gelmek gibi düşünceniz olabilir mi?

YANIT;Tabii memnuniyetle neden olmasın, hele bizim bu bölgeyi temsil ediyorsalar bu kişilerle mutlaka tanışmak, fikirlerini almak, bu bölge için, gelecekte nasıl bir Uçhisar istiyorlar, nasıl bir bölge istiyorlar, bizden talpeleri beklentileri nelerdir.. bunları dinlemek ve kendi birikimlerinden de faydalanmak isterim, böyle bir davet olursa memnuniyetle katılırım, katılmak isterim, onlarla da tanışmak ve bölgemiz için kasabamız için en hayırlı hizmetleri elbirliğiyle yapmaktan da büyük bir memnuniyet duyarım.

Uçhisar, Kasım 2009

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder